Ayhan Bilgen, istifa ettiğini açıkladı

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, resmi Twitter hesabından dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Ayhan Bilgen, istifa ettiğini açıkladı

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, resmi Twitter hesabından dikkat çekici bir açıklama yaptı.

18 Kasım 2018 Pazar 22:32
Ayhan Bilgen, istifa ettiğini açıkladı

Gazete Emek- HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Roboski Davası’nda partisinin üzerine düşen görevi yapmadığını söyleyerek görevini bıraktı. HDP Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Roboski davası sürecinde sorumluluğunu yerine getiremediğini belirterek 'özür diliyor ve bırakıyorum' açıklaması yaptı.

Ayhan Bilgen Twitter'dan yaptığı bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise twitini sildi. 


Roboski katliamının kendisi için ağır bir olay olduğunu belirten HDP Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, önemli bir açıklama yaptı.

Roboski Katliamı'nı ve sonrasında devam eden süreci eleştirerek kendisi adına özeleştiri verdiğini belirten Bilgen, "Eğer bir konuya 'dava' diye sahip çıkmak gerekiyorsa 'Roboski davası' bunu fazlasıyla hak eder. Üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getiremediğim için ailelere verdiğim sözün gereği olarak kişisel özeleştirimi veriyor, özür diliyor ve bırakıyorum." açıklaması yaptı. Bilgen daha sonra twitini sildi ancak HDP kaynakları Bilgen'in gün içerisinde basın açıklaması ile görevlerinden ayrılacağını duyuracağını belirtiyor. 


Artı Gerçek ve Medya Blok'un geçtiği haberlere göre HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Roboski davasının kendisi için ağır bir konu olduğunu söyledi. “Bırakıyorum’ ile neyi kasttetiğine ilişkin soruya Bilgen, “Yarın konu ile ilgili arkadaşlar bir açıklama yaparlar. Temsili bütün görevlerimi bırakacağım. Roboski konusu benim için biraz ağır bir konu” cevabını verdi.

'ASIL SORUMLULAR BIRAKIN İSTİFAYI İKİNCİ KEZ BARO BAŞKANI SEÇİLDİ'

Ayhan Bilgen'in mesajına ilk tepki Aileler adına her hafta basın toplantısı düzenleyerek davanın seyrini duyuran Roboski Derneği Başkanı Veli Encü'den geldi.
 

Ayhan Bilgen'in tweetiyle birlikte yayınladığı mesajında tepkisini, "Roboski katliamının skandal AİHM kararıyla ilgili tartışmalarda ismi bile geçmeyen Ayhan Bilgen, vicdani ve siyasi sorumluluğu gereğince kişisel özeleştiri verip özür diliyor ve görevi bırakıyor ama asıl sorumlular bırakın istifayı özrü,özeleştiriyi ikinci kez baro başkanı seçildi" mesajıyla dile getiedi.

Bu konuya ilişkin HDP'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklamaların gün içerisinde yapılması bekleniyor. 

ROBOSKİ DAVASINDA NE OLMUŞTU

28 Aralık 2011'de, Şırnak’ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 19’u çocuk 34 kişi TSK'ye ait savaş uçaklarının gerçekleştirdiği hava saldırısında öldürüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 'taksirle ölme sebebiyet vermekten dolayı' soruşturma dosyası hakkında 'görevsizlik' kararı verdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı da soruşturma sonucunda  7 Ocak 2014 tarihinde 'takipsizlik' kararı verdi. Roboskili ailelerinin avukatlarının karara itirazı da reddedildi. 

Roboskili aileler, avukatları aracılığıyla davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. AİHM, hayatını kaybedenlerin ailelerinin başvurularını, iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle oy birliğiyle kabul edilemez buldu.

AİHM, 'avukatların belgeleri iki gün geç yolladığı' gerekçesiyle Roboski katliamıyla ilgili yapılan başvuruyu AYM’nin reddettiğini belirtti.

18 Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi'ne taşınan dava, avukatların eksik belge sunmaları nedeniyle, 24 Şubat 2015 tarihli kararla reddedildiği ortaya çıkmıştı.

Bu durum üzerine Roboskili aileler, avukatlara ve siyasetçilere tepki göstermişti. Roboskili aileler, ‘usul hatası' skandalına imza atan avukatlara: Gerçeği çarpıtmayın, boşvermişliği meşrulaştırmayın, sorumluluktan kaçmayın, özeleştiri verin” demişti.

Son Güncelleme: 19.11.2018 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol