Bozdağ: Anayasa mahkemesi sınırını aşmış!

Anayasa Mahkemesi'nin beraat kararına rağmen alt mahkemeler tarafından tahliye edilmeyen Gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a ilişkin bir açıklama da Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. 

Bozdağ: Anayasa mahkemesi sınırını aşmış!

Anayasa Mahkemesi'nin beraat kararına rağmen alt mahkemeler tarafından tahliye edilmeyen Gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a ilişkin bir açıklama da Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. 

12 Ocak 2018 Cuma 11:36
Bozdağ: Anayasa mahkemesi sınırını aşmış!

Gazete EmekAnayasa Mahkemesi'nin beraat kararına rağmen alt mahkemeler tarafından tahliye edilmeyen Gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'a ilişkin bir açıklama da Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. 


Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay ve akademisyen Mehmet Altan’ın tutukluluğunun “hak ihlali” olduğuna ve tahliyelerine dönük kararına ilişkin Twitter hesabından açıklamada bulundu.

“AYM, Anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşamaz” diyen Bozdağ, kararı Dündar-Gül kararının bir benzeri olarak niteledi. Bozdağ’ın paylaşımları şöyle:

1)Anayasa ve yasada belirtilen konularla sınırlı bireysel başvuruları incelemek ve karara bağlamak, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi ve görevi dahilindedir.Bireysel başvuru,Anayasa Mahkemesini güçlendirdiği gibi kişisel hak ve özgürlükler bakımından da önemli bir yargısal güvencedir


2)Bireysel başvuruları karara bağlarken Anayasa Mahkemesi, anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlıdır;anayasa ve yasaların belirlediği sınırları aşamaz;ilk derece veya istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemez;hiç bir kurala bağlı değilmiş gibi karar veremez.


4)Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi;anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış;suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir.


5)Bireysel başvuruları inceleyip karara bağlarken Anayasa Mahkemesi,ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut da süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz ve bu mahkemeler gibi karar veremez.

5)Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir.Anayasa Mahkemesi, algıları değil anayasa ve yasaları gözetmek ve gereğini yapmakla yükümlüdür.

Ne olmuştu?

AYM, Alpay ve Altan’ın tutukluluğunun “hak ihlali” olduğuna karar vermiş ve böylece tahliye edilmelerinin yolu açılmıştı. Fakat İstanbul 13. ve 26. Ağır Ceza mahkemeleri, AYM’nin kararını tanımayarak Alpay ve Altan’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. AYM ise Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla kararların uygulanmasında ısrar etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol