Buldan: İlkelerimiz doğrultusunda herkese kapımız açık

 HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2019 seçimleri, partilerine dönük baskılar ve gündemdeki diğer başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Buldan: İlkelerimiz doğrultusunda herkese kapımız açık

 HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2019 seçimleri, partilerine dönük baskılar ve gündemdeki diğer başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

10 Mart 2018 Cumartesi 18:07
Buldan: İlkelerimiz doğrultusunda herkese kapımız açık

Gazete Emek- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 2019 seçimleri, partilerine dönük baskılar ve gündemdeki diğer başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adaylarının olacağını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “İlkelerimiz doğrultusunda herkese kapımız açık’ dedi. Seçimleri ‘boykot’ kararları olmadığını belirten Buldan, partilerine dönük baskılara dikkat çekerek, “Tek kişi ile bile temsil edilsek yine de o alanı terk etmeyeceğiz” dedi.

DHA’nın haberine göre 2019’da yapılacak olan seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarının olacağını söyleyen Buldan, adaylarının ise “çoğulculuğu, demokrasiyi ve barışını savunan” bir isim olacağını belirtti.

‘İlkelerimiz doğrultusunda herkese kapımız açık’

Türkiye’de bugün bir muhalefet boşluğu olduğunu belirten Buldan, bu boşluğu “ilkesel talepler” doğrultusunda doldurulması gerektiğini söyledi.

Buldan şunları belirtti:

“Çünkü bugün Türkiye’de savaş politikalarının, faşizmin ve siyasi soykırım operasyonlarının yapıldığı bir dönemde demokrasiyi, barışı, özgürlükleri savunan güçlerin mutlaka bir çatı altında toplanması gerektiğine inanıyorum. Fakat, ilkesel taleplerimiz elbette ön planda olacak. Biz bugün barışı, demokrasiyi savunan bir partiyiz. Ve Kürt sorunu bizim açımızdan çok önemli bir mesele. Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini talep eden tüm partilere kapımız açık. HDP olarak bu ilkeler doğrultusunda yanımızda olmak isteyen herkese kapımızın açık olduğunu belirtmek isterim dedi.”

‘Meclis’i terk etmeyeceğiz’

Partisinin 9 milletvekilinin vekilliğinin düşürüldüğüne dikkat çeken Buldan, “bir kişi dahi kalsalar” Meclis’i terk etmeyeceklerini söyledi.

Buldan, şunları belirtti:

“Yeniden bir seçim gündemi var önümüzde. Parlamentoyu terk edersek tekrar seçimlere hazırlanmanın bir anlamı yoktur diye düşünüyoruz. O yüzden parlamentoda olmaya devam edeceğiz. AKP hükümetinin her ne kadar HDP’yi parlamento dışına atma girişimi olsa bile orada bir kişi bile kalsak tek kişi ile bile temsil edilsek yinede o alanı terk etmeyeceğiz.”

‘Boykot kararı almadık’

AKP ve MHP’nin ‘ittifak yasası tasarısı” ve seçim güvenliği konusuna değinen Buldan 2019 seçimleri için “boykot” kararı almadıklarını söyledi.

Buldan şöyle konuştu:

“Biz boykot kararı almadık. Ancak şunu ifade etmek isteriz ki, OHAL koşullarında elbette ki seçimleri yapmak çok zor olacak. Özellikle son çıkan seçim güvenliği ile ilgili alakalı olan yasanın Meclis’ten geçmesi ile birlikte Türkiye’de seçim koşullarının çok daha zor olduğunu biliyoruz. Ancak, şuna inanıyoruz ki özellikle HDP’ye oy veren başta Kürt tabanı olmak üzere Türkiye halkları bu konuda sandığına sahip çıkacak. Ve tüm yapılacak olan usulsüzlüklere ve hilelere göğüs gerecek bir zihniyete sahip. Her ne kadar AKP hükümeti her seçim döneminde birçok usulsüzlüğe imza atmış olsa bile bölgede özellikle Kürt halkının sandıklara nasıl sahip çıktığını biliyoruz. Sandıkları nasıl koruduğunu biliyoruz. Bu dönem yapılacak olan seçimlerde de halkımızın verdiği oya sahip çıkması gerektiğini, sandıklara sahip çıkması gerektiğini zaten yapacağımız toplantılarla bunu ifade edeceğiz. Ve biliyoruz ki Kürt halkı sandıklarına sahip çıkar. Her türlü hileye, usulsüzlüğe rağmen bunun önüne halkımız geçecektir.”

Kaynak: Gazete Karınca
 

Son Güncelleme: 10.03.2018 18:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol