Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıkladı; İbadi ile Ankara'da PKK konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın basın mensuplarının sorularnı yanıtladı. Kalın, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıkladı; İbadi ile Ankara'da PKK konuşuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın basın mensuplarının sorularnı yanıtladı. Kalın, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

01 Kasım 2017 Çarşamba 18:57
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü açıkladı; İbadi ile Ankara'da PKK konuşuldu

Gazete Emek-Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sözcüsü İbrahim Kalın basın mensuplarının sorularnı yanıtladı. Kalın, Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın, İbadi ile PKK konusunun konuşulduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada Irak’ta PKK güçlerinin tamamen çıkarılması için ‘tarihi bir fırsat’ yakalandığını söyledi. Kalın, konunun bir süre önce Türkiye’yi ziyaret eden Irak Başbakanı İbadi’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da iletildiği, bu konuda ABD’den de gerekli adımların atılmasını istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Kalın, istifa eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un ‘tehdit’ iddiası ile ilgili olarak, “Dün uçakta sayın Cumhurbaşkanımıza gazeteciler de bu soruyu sordular. Yarın siz de okuyacaksınız. Böyle bir şeyin olması kabul edilemez. Böyle bir şey var ise Belediye Başkanımız hangi merciye başvurması gerektiğini bilir ve başvurması gerekir. Genel merkez bunun üzerine gerekli çalışmaları yapmak üzere gidecektir” açıklamasında bulundu.


 
Suriye’de de Astana sürecinin devam ettiğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirten Kalın, özellikle kriz bölgelerine insani yardımların ulaştırılması konusuna önem verildiğini ifade etti. Rusya’nın Suriye Halkları Kongresi’ne PYD’yi çağırdığı yönündeki haberlerle ilgili olaraksa Sözcü Kalın, “Elbette bölgedeki Kürtlerin temsilcileri bu görüşmelere katılacaktır. Ancak PYD YPG gibi fırsattan istifade eşkiyalık yapanların buralarda olmasını asla hoş görmeyiz. Nitekim arkadaşlarımızın müdahalesi ile konu büyük oranda çözüldü” şeklinde konuştu.

‘BEDELLİ’ ESPRİSİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın bir gazetecinin soru sormak üzere söz alması sırasında ‘Bedelli askerlik yok mu Lamia. Hep size yükleniyorlar’ demesi dikkat çekti.

Kalın’ın konuşmasından satır başları şöyle:

REFERANDUM İPTAL EDİLMELİ

Bizim beklentimiz Erbil yönetiminin attığı yanlış adımdan geri dönmesidir. Tamamen iptal edilmesi yönündeki beklentiyi tekrar hatırlatmak istiyoruz. Telafer’den kaçan kardeşlerimizin evlerine dönmesi bizim için önem taşıyor. Irak Türkmenleri bağlamında, Kerkük bağlamında bizim herhangi bir etnik gruba karşı negatif tavrımız söz konusu değildir. Burada Irak Kürtlerine karşı bir cezalandırma tavrı söz konusu değil. Dün akşam itibarıyla, memnuniyetle karşıladığımız bir gelişme yaşandı ve İbrahim Halil Kapısı, Erbil tarafından Irak merkezi yönetimine devredildi. Biz Habur Sınır Kapısı’nı bundan sonra da kapatmayacağız. İnsani olarak gidip gelmeler devam edecek, kapı Irak merkezi yönetimi tarafından yönetilecek.


 
İBADİ İLE PKK GÖRÜŞÜLDÜ: 


Irak’ın DEAŞ’tan tamamen temizlenmesi bizim için memnuniyet verici bir gelişmedir. Irak topraklarının PKK terör örgütünden tamamen temizlenmesi için de fırsat var. İbadi ile Cumhurbaşkanımız bu konuyu görüştüler. Beklentimiz, ABD’den, koalisyondan bu tarihi fırsatı değerlendirmek. Suriye’de çatışmasızlık bölgesi uygulaması devam ediyor. Astana toplantılarının 7’ncisinde de bunun altı çizildi. Bizim öncelikli amaçlarımızdan birisi orada ilan edilen ateşkesin kapsamlı şekilde uygulanması. İdlib şu anda 2 milyondan fazla insanın yaşadığı vilayet haline gelmiş durumda. Biz bu süreci devam ettireceğiz. Bizim beklentimiz kısa sürede oradaki terör yapılarının tamamen temizlenmesi.

ARAKAN’DA ÇÖZÜM ARIYORUZ: 

Somali BaşbakanınI sayın Cumhurbaşkanımız burada kabul ettiler. Ülkemize yaptığı ziyarette de bundan sonra Türkiye’nin Somali’ye yapacağı yardımlar ele alındı. Oradaki insani, askeri, siyasi yardımlarımız da devam edecek. Myanmar’da devam eden Arakan krizi, bizim bütün gayretlerimize rağmen hâlâ devam ediyor. Tamamen ortadan kalkmış değil. 600 binden fazla Arakanlı Müslüman 2 hafta içinde evlerini terk ettiler. Bizim uluslararası topluma tekrar çağrımız bu krize bir an önce çözüm bulunmasıdır.

TERÖRÜN DİNİ, DİLİ, IRKI OLMAZ: 

New York’taki terör saldırısını biz de en şiddetli şekilde kınıyoruz. Terör saldırılarının insanlık adına hiçbir yerinin olmadığını ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Failin ismi ya da aidiyeti üzerinden yapılması muhtemel tartışmalar konusunda uyarımızı yapmak istiyorum. Yalnız kurt, psikolojik sorunları olan kişi gibi değerlendirmeler yapılırken, adı Müslüman ise, radikal İslam terörizmi gibi isimlerin kullanılmasının yanlış olduğunun altını çiziyoruz. Terörün dini, dili, ırkı olmaz.

TURİST SAYISI YÜZDE 30 ARTTI: 

Bu yılın ilk yarısında 5.1 büyüme oranını yakaladık. 2017’nin 3 ve 4. çeyreğinde de benzer bir tablonun hatta daha yüksek tablonun çıkması bekleniyor. Ticarette de iyi bir ivme yakalamış durumdayız. Turizm gelirlerinde de iyi bir artışın olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 30 artış gerçekleşmiş durumda. Enflasyon konusunda da rakamların daha düşürülmesi için yoğun çalışma sürdürülüyor.

‘DİKTATÖR’ DİYEMEZSİNİZ: 

CHP’li milletvekili Tezcan’ın açıklama ile ilgili Cumhurbaşkanımıza yönelik ifadeleri ile ilgili biz suç duyurusunda bulunduk. Bu tür ifadeler, Cumhurbaşkanımızı hedef alan ifadeler ana muhalefet adına bir utanç vesikasıdır. Bu milletin iradesine de bir saygısızlıktır. Yüzde 52 oy alan Cumhurbaşkanı’na ‘diktatör’ diyemezsiniz. ‘Diktatör’ söyleminin kimler tarafından kullanıldığını biz çok iyi biliyoruz. Buradan çağrımız bu tür seviyesiz ifadelerden muhalefetin de kaçınmasıdır.

IRAK KÜRDİSTAN'DAKİ REFERANDUM: 

Erbil yönetiminden herkesin beklentisi referandumu yokmuş hükmünde bir çerçeveye oturtmaları. Siyasi olarak bunu nasıl formüle ederler bu onların meselesi. Şu an fiilen referandum zaten yok hükmünde. Kerkük’ten çekildiler, tartışmaları yerlerden çekildiler. Bizim beklentimiz bu yolda Irak merkezi yönetimi ile diyalog içinde adımlar atmaları. Neçirvan Barzani’nin randevu talebine gelince, Cumhurbaşkanımız çeşitli nedenlerle Barzani’yi kabul etti. Bu talepler değerlendirilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Erbil yönetiminin bunun için hâlâ bir takım adımlar atması gerekiyor. Irak’ın DEAŞ’tan tamamen temizlenmesi memnuniyet verici bir gelişmedir buna paralel olarak beklentimiz aynı şekilde PKK’nın da tamamen temizlenmesi. Biz taleplerimizi ilettik. Irak yönetiminin buna olumlu baktığını biliyorum ama Irak yönetiminin de kendine göre öncelikleri var.

RUSYA’NIN PYD’Yİ DAVET ETMESİ: 

Kabul etmemiz asla mümkün değildir. PYD ve YPG’li olmayan Kürtlerin davet edilmesinde sorun görmüyoruz ama PYD/YPG terör örgütüdür. Orada fiili durum yaratarak kendine alan yaratarak bir noktaya gelmiş terör örgütüne Astana gibi platformda yer verilmesini kabul etmeyiz. Arkadaşlarımızın da müdahalesi ile sorun büyük oranda çözüldü. Bundan sonra da bu tür girişimleri memnuniyetle karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum.

BÜYÜKADA DAVASI KARARI: 

Schröder sayın Cumhurbaşkanınızın eski bir dostudur. Zaman zaman da görüşürler. Fakat o görüşmeyi bu tahliyelerin bir ön görüşmesi ya da bir hazırlığı olarak değerlendirmek büyük hata olur. Bu son tahlilde bir yargı sürecidir. Bunu ona bağlamak doğru olmaz. Basında çıkanlar bizim teyit ettiğimiz haberler değildir.

AHMET EDİP UĞUR’UN AÇIKLAMALARI: 

Dün uçakta sayın Cumhurbaşkanımıza gazeteciler de bu soruyu sordular. Yarın siz de okuyacaksınız. Böyle bir şeyin olması kabul edilemez. Böyle bir şey var ise Belediye Başkanımız hangi merciye başvurması gerektiğini bilir ve başvurması gerekir. Genel merkez bunun üzerine gerekli çalışmaları yapmak üzere gidecektir. Erken seçim iddiaları ile yormak gibi bir niyetimiz yok bu takvim bellidir. Zihin bulandırmaya gerek yok. Piyasaları bulandırmaya gerek yok. Buradan bir takvim belirlenmiştir. Bu süreç işleyecek bunun dışında spekülasyonlara girmeye gerek yok. 

Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol