Davutoğlu: KHK ile ihraç edilenler göreve çağrılmalıdır

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, açıklamalarda bulundu,"Gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi.

23 Mart 2020 Pazartesi 11:57
Davutoğlu: KHK ile ihraç edilenler göreve çağrılmalıdır

Gazete Emek- Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yurttaşlara koronavirüs'e karşı "Gün evlerimize sığınma ama dünyaya açılma günü" çağrısında bulundu.

Hükûmet tarafından alınan tedbirlerin birbirinden kopuk olmakla ve yeni bir dönemin yaşandığı mesajını vermemekle eleştiren Davutoğlu, "Gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi.

Öte yandan Davutoğlu, KHK ile ihraç edilen ve hakkında cezai bir işlem yapılamayan sağlık çalışanları ve bilim insanlarının göreve çağrılmasını önerdi. 

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bu ülkenin kaderini birlikte taşıyoruz. Bunun gereğini yapmak hepimizin boynunun borcu. 

"Açıklanan tedbirler birbirinden kopuk, yeni bir dönemi yaşadığımız mesajını vermeyen tedbirler maalesef."

 "Sağlı kalanında önümüzdeki birkaç hafta çok kritik. Hepimiz şu tedbirler etrafında kenetlenmeliyiz. Bilim Kurulu üyelerine bir bilim adamı olarak teşekkür ediyorum. Kilometre taşları bilimsel çalışmalar üzerinden geçmeli .Afaki yorumlar, bir takım senaryolar üzerinden sürekli kamuoyunu pompalamak yerine bilim insanlarımız ne diyorsa ona kulak vermeliyiz. Gelecek çalışmalar şimdiden planlanmalıdır. Yoksa bilgi kirliliği ile toplumumuz çok kolay endişeye kapılabilir. Sağlık çalışanlarımızın korumasına son derece özen göstermeliyiz. "

"KHK'lılar ile haklarında cezai bir işlem yapılmayan sağlık çalışanları sürece dahil edilmeli. Hakkında herhangi bir ceza yoksa bütün vatandaşlar bu seferberliğe çağrılmalıdır."

"Sokaklar da tatil edilmeli. Karar merci durumunda olanlara seslenmekte fayda görüyorum. Gerekiyorsa sokağa çıkma kararı alınmalı."

"Korona tahvili çıkarılmasını talep ediyoruz. Nasıl bunu hayata geçirebiliriz? Hazine, sermayesinin tamamı kamuya ait özel bir finansman şirketi kurmalı. "

 "Oluşturulan kaynaklar şu alanlarda kullanılmalı: 

*Bu kaynaktan çalıştıkları iş yerleri etkilenen kayıtlı çalışanlara ödenek sağlanmalıdır. Üç ay boyunca kaynak aktarılmalıdır.

*Bu kaynak kayıtsız çalışanları da kapsamalıdır. İşverenlere kayıtsız çalışanlarını beyan etmeleri kaydıyla bir defaya mahsus geçmişe dönük inceleme yapılmayacağı garantisini vermelidir. 

*Alınan önlemlere rağmen işini kaybedenler için işsizlik fonu avantajları genişletilmelidir.

*Lokanta, çay bahçesi, berber, spor merkezi gibi esnaf alanları, hizmetler sektörü, turizm gibi sektörlerde vadesi gelen tüm kredilerin faizleri ve ana paraları 6 ay süreyle faizsiz ertelenmelidir. 

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol