Demirtaş'ın Devran kitabının tiyatro olmasına Soylu'dan tepki: Bizi bölemezsiniz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Selahattin Demirtaş'ın öyküsünün tiyatrosuna gidenler eleştirdi. Oyuna giden Kadir İnanır'a "Eksik yapmışsınız Kadir Efendi" dedi.

12 Ocak 2020 Pazar 18:00
Demirtaş'ın Devran kitabının tiyatro olmasına Soylu'dan tepki: Bizi bölemezsiniz

Gazete Emek- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP önceki dönem Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hapishanede yazdığı ‘Devran’ adlı öykünün tiyatro oyununa tepki gösterdi. Soylu tiyatroyu izlemeye gidenler için “Elinizdeki kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz” dedi.

KAYAK MERKEZİ AÇILIŞINDA KONUŞTU

Bakan Soylu, Kastamonu’da Ilgaz 2-Yurduntepe Kayak Merkezi açılış törenindeki töreninde konuyu Selahattin Demirtaş’ın yazdığı öykü kitabı “Devran”ın okuma tiyatrosu olarak sahnelenmesine getirdi. Tiyatroya giden sanatçı Kadir İnanır’a seslenen Soylu “Eksik yapmışsınız Kadir Efendi” dedi. Soylu’nun konuşması şöyle:

“Herkes, hepimiz daha fazla tiyatroya gitmeliyiz. Çocuklarımızı daha fazla tiyatroya göndermeliyiz. Ama gittikleri tiyatro, bu ülkenin insanını acıtan, bizim bir yerlere ulaşmamızı istemeyenler tarafından oluşturulan bir tiyatro.

Her yeri yakıp yıktılar, 39 kişiyi katlettiler. Talimatı PKK verdi. Türkiye’ye talimatı, o günkü HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve onların merkez yönetim kurulu üyeleri getiriyor. Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız Kadir Efendi. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki, kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz. Yurt dışına gidip kulaklarına üflenen birtakım telkinlerle Türkiye’nin huzurunu bozamayacaksınız. Türkiye eski Türkiye değil.”

Kaynak: Gazete duvar

Son Güncelleme: 12.01.2020 20:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol