Erdoğan'dan dikkat çeken Babacan açıklaması: Talimat alıyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 58'inci ve 59'uncu hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Ali Babacan'a faiz konusunda tepki gösterdi.

06 Ocak 2020 Pazartesi 10:37
Erdoğan'dan dikkat çeken Babacan açıklaması: Talimat alıyordu

Gazete Emek- Erdoğan, "Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar bana karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF'ten alıyorlardı. Bunlar faizciydi" dedi.

2008 ekonomik krizi olduğu zaman bir çıkış yaparak, "Bu kriz bizi teğet geçer" dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan'ı işaret ederek "Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar, benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı. Ve inandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm. Bunlar faizciydi. Ben faizlerin devamlı düşürülmesini istiyorum. Faiz sebeptir enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer" ifadelerini kullandı.

ENFLASYON 2020'DE TEK HANELİ RAKAMLARA İNECEK

2019 yılı içerisinde faizi düşürdüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düşürdükçe ne yaptı neredeyse tek haneli rakamı yokladı. 2020'de tek haneli rakama faiz de enflasyon da gelecek. Bu yatırımı getirecek, ciddi manada yatırımlar artacak. Şu anda Amerika'daki Avrupa'daki faiz oranlarına bakalım. Biz neden ulaşmayalım. Bunları yaptıkça yatırım artacak. İstihdam artacak, rekabet gücün artacak" diye konuştu.

Son Güncelleme: 06.01.2020 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol