Erdoğan, kayyum sessizliğini bozdu: Kim terörle el ele olursa milletin verdiği yetkiyi kullanırız

19 Ağustos’ta HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına ilişkin ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevden alınan seçilmişlere yönelik birtakım suçlamalar yöneltti ve “Kim terörle el ele olursa milletin verdiği yetkiyi kullanırız” diye konuştu.

24 Ağustos 2019 Cumartesi 14:54
Erdoğan, kayyum sessizliğini bozdu: Kim terörle el ele olursa milletin verdiği yetkiyi kullanırız

Gazete Emek- Erdoğan bu açıklamanın öncesinde ise partisinin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada “Bu ülkeye demokraside ve ekonomide Cumhuriyet tarihindeki en büyük atılımı AK Parti yaptırmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ATO Congresium’da düzenlenen resepsiyonda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye demokrasi ve ekonomi alanlarında en büyük atılımı partisinin yaptırdığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“İster bizi sevsin ya da sevmesin vicdanı olan şunu bilir; bu ülkeye demokraside ve ekonomide Cumhuriyet tarihindeki en büyük atılımı AK Parti yaptırmıştır.”
AKP’den ayrılarak yeni parti kuracakları iddia edilen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı da isim vermeden eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu uzun ve kutlu yolculukta davanın yükünü kaldıramayanlar, yolunu kaybedenler olmuştur. Bu kutlu çatının altından ayrılanların hiçbirinin esamesi okunmamış okunmayacaktır.

“AK Parti, ancak kendisi gibi olmaktan çıktığında misyonunu kaybeder. Tıpkı bu çatının altından ayrılanlar gibi milletle irtibatını kaybederek yolunu şaşırdığı gün AK Parti’nin de vadesi dolmuş demektir.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Doğu Akdeniz’de sürdürülen ve gerilime neden olan doğalgaz ve petrol arama faaliyetleri konusunda ise “Gemilerimizle Doğu Akdeniz’deyiz fakat ana muhalefetin başındaki zat bunu görmüyor. ABD, Kanada varmış Türkiye yokmuş. Bu zat bizim bayrağımızı tanımıyor. Buradaki varlığımızı sürdüreceğiz. Oradan çekilmek yok, haklarımızı biliyoruz” dedi.

“Cumhur İttifakı’nı diri tutmaya, dik tutmaya da gayret edeceğiz” diyen Erdoğan, son olarak ‘başkanlık sistemi’ne yönelik eleştirilere de özetle şöyle cevap verdi:

“Birileri sürekli yeni sistemi karalamaya çalışsa da milletimiz sahip çıkmıştır. Oyunu vermiştir, sizinle birlikte bu yolda yürümeye varız demiştir. Oylamayı yaptık, ‘evet’ çok çıktı.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de geliştirilmesi gereken yönleri elbette olacaktır. Dün 1 yıllık sürecin analizini yaptık. Kapsamlı bir çalışma yapıldı. İlk fırsatta sonuçları inceleyip sistemi geliştirecek adımları atacağız. Yapısal reform ihtiyaçlarımızın farkındayız. Daha çok çalışma daha çok mücadele etme ile karşı karşıyayız.”

Erdoğan’dan ilk kez kayyum açıklaması

Partisinin 18. kuruluş yıl dönümünde yaptığı açıklamaların ardından subay ve astsubay mezuniyet törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ise HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Görevden alınan HDP’li belediye eşbaşkanlarına suçlamalar yönelten Erdoğan’ın yaptığı kısa açıklama şöyle:

“Bu milletin alın terinden artırarak vermiş olduğu vergilerle kendilerine gelen parayı halka değil Kandil’e gönderenlere, dağa gönderenlere biz seyirci kalamayız ve kalmayacağız.
“Kim terörle el ele olursa milletin verdiği yetkiyi kullanırız. Halka değil de teröristlere hizmet ediyorsa şehit yavrularımızın ailelerini belediyenin önüne koyuyorsa biz de onları kapının önüne koyarız.”


Kaynak: Gazete Karınca

Son Güncelleme: 24.08.2019 20:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol