Gözaltına alınan HDP'liler: Geri adım atmayacağız

Gözaltına alınan HDP Batman İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ile parti üyesi Habip Azboy serbest bırakılırken yazar Temel Demirer’in emniyet ifadesinin alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan HDP'liler: Geri adım atmayacağız

Gözaltına alınan HDP Batman İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ile parti üyesi Habip Azboy serbest bırakılırken yazar Temel Demirer’in emniyet ifadesinin alındığı öğrenildi.

09 Ekim 2018 Salı 01:18
Gözaltına alınan HDP'liler: Geri adım atmayacağız

Gazete Emek- Gözaltına alınan HDP Batman İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ile parti üyesi Habip Azboy serbest bırakılırken yazar Temel Demirer’in emniyet ifadesinin alındığı öğrenildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Eş Başkanı Nizamettin Toğuç’un gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen partililer, dün polislerce darp edilmiş ve HDP İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ile parti üyesi Habip Azboy, gözaltına alınmıştı. Işık ve Azboy, bugün adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınan ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekle” suçlanan Işık ve Azboy, adli kontrol talebi ile mahkemeye gönderildi. Mahkemede ifadeleri alınan Işık ve Azboy adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Işık ve Azboy’un serbest bırakılmalarının ardından HDP il binasında basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına HDP Milletvekilleri Necdet İpekyüz, Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, Nuran İmir, Semra Güzel'in yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi Başkanlık Divanı Üyesi Selim Sadak ile Barış Anneleri ve partililer katıldı.,

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

Basın toplantısında konuşan HDP İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık, demokratik haklarının engellendiğini ifade ederek, "Polis ilk olarak kapı önünde okumak istediğimiz açıklamaya izin verdi. İzin verilmesine rağmen demokratik hakkımız engellendi ve darp edilerek gözaltına alındık. Geçtiğimiz gün de taziyemiz engellendi. Bu süreçte cenazelerimiz ve taziyelerimiz engelleniyor. Bizi yıldırmak ve sindirmek istiyorlar. Bizler bulunduğumuz her alanda HDP olarak halkımız ile birlikte geri adım atmayacağımızı bir kez daha belirtiyoruz" diye konuştu.

DTK Başkanlık Divanı Üyesi Selim Sadak ise Toğuç'un demokratik siyasetin önemli temsilcisi ve dini bir kanaat önderi olduğunu belirterek, Toğuç'un derhal serbest bırakılmasını istedi. Demokratik siyasetin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Sadak, "Herkes düşüncesini özgürce dile getirme hakkına sahiptir. Bu ülke kimsenin babasının malı değil. Bu ülke üzerinde yaşayan herkesin ülkesidir" dedi.

DEMİRER’İN YARIN ADLİYEYE ÇIKARILMASI BEKLENİYOR

Ankara merkezli yürütülen operasyonda İstanbul’da 6 Ekim’de gözaltına alınıp Ankara’ya getirilen yazar Temel Demirer ile aynı operasyon kapsamında Ankara’da gözaltına alınan Aslı Bayramoğlu ve Heval Elçi adlı yurttaşların emniyet ifadesinin alındığı öğrenildi.

İki gündür gözaltına tutulan yazar Demirer, Bayramoğlu ve Elçi’nin yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor. 

Kaynak: Gazete Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol