HDP Diyarbakır il binası önünde eylem yapan ailelere ilişkin HDP’lilere soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP önünde oturma eylemi yapan ailelerin çocuklarının PKK'ye katılımını sağladıkları iddia edilen HDP Diyarbakir il ve ilçe yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.

08 Eylül 2019 Pazar 19:53
HDP Diyarbakır il binası önünde eylem yapan ailelere ilişkin HDP’lilere soruşturma

Gazete Emek-Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: “Ulusal ve yerel basın yayın organlarında, çocuklarının PKK terör örgütünün elinden kurtarılmasıyla ilgili oturma eylemi yapan ailelerin terör örgütü yandaşları tarafından, eylemlerini bitirmeleri için tehdit edildikleri ve çocuklarını kandırarak terör örgütüne HDP’lilerin götürdüğü şeklinde çıkan haberlerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere PKK terör örgütü tarafından çocukları kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Binası önündeki oturma eylemleri Hacire Akar’la başlamış ve akabinde 16 ailenin daha katılımıyla büyüyerek devam etmiştir. Bu süreçte ailelere ülke kamuoyundan yoğun destek verenler olduğu gibi, örgüte müzahir kişiler ve örgüt yanlıları tarafından da çeşitli taciz ve tehditler edilmeye başlanmıştır. Bununla ilgili olarak Emniyet birimlerine, bütün oturma eylemi yapan ailelerin korunması için tedbir alınması yönünde talimat yazılmış, aileleri tehdit eden kimliği belirlenmeye çalışılan kişilerle ve çocuklarının kandırılarak PKK terör örgütüne katılmasını sağladıkları iddia edilen HDP il ve ilçe yöneticileriyle ilgili adli soruşturmalar başlatılmıştır.“

Kaynak: Ortadoğunews

Son Güncelleme: 09.09.2019 00:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol