HDP, Diyarbakır İl Binası önünde toplanan ailelere seslendi

'Çocuklarının kaçırıldığını' iddia ederek HDP Diyarbakır İl Binası önünde toplanan ailelerin eylemi sürerken HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç "Bütün anne ve babalara sesleniyoruz. HDP sizin çığlığınızı duyuyor" dedi.

HDP, Diyarbakır İl Binası önünde toplanan ailelere seslendi

'Çocuklarının kaçırıldığını' iddia ederek HDP Diyarbakır İl Binası önünde toplanan ailelerin eylemi sürerken HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç "Bütün anne ve babalara sesleniyoruz. HDP sizin çığlığınızı duyuyor" dedi.

06 Eylül 2019 Cuma 18:10
HDP, Diyarbakır İl Binası önünde toplanan ailelere seslendi

Gazete EmekDiyarbakır’da çocuklarının 'dağa kaçırıldığını' söyleyen ailelerin HDP il binası önünde başlattığı oturma eylemi dördüncü gününe girdi. 

Çocuklarının 'dağa kaçırıldığını' iddia ederek HDP İl Başkanlığı binası önünde anneler Fevziye Çetinkaya, Remziye Akkoyun ve Ayşegül Biçer'in başlattığı oturma eylemine katılan aile sayısı 11'i buldu.

"Çocuğumu geri getirsinler"

Eyleme katılanlardan Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinin Dokuzçeltik köyünden gelen Aysel Koyun, annelerin oturma eylemini televizyonda gördüğünü, oğluna kavuşmak için bugün eyleme katıldığını söyledi. Oğlu Arafat Balta için Dicle ilçesinden gelen anne Sabiha Balta ise "Oğlum askere gidecekken aldılar. Sonuna kadar bunlara davacıyım. 5 yıldır sabrettim, yeter artık. Kendi oğullarını okutup, avukat, mühendis yapıyorlar, bizim çocukları öldürtüyorlar" diye konuştu.  

HDP'li Oluç: Tüm anne ve babalara sesleniyoruz

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Biz hem o annelerin çığlığını duyuyoruz, hem Barış Annelerinin çığlığını duyuyoruz, hem de Cumartesi Annelerinin çığlığını duyuyoruz. Bütün anne ve babalara onun için sesleniyoruz. HDP sizin çığlığınızı duyuyor. HDP, sizlerle birlikte çocuklarınızın evlerine gelmesi için her türlü mücadeleyi yapmaya hazırdır ve yapıyoruz zaten. Biz diyoruz ki, bizler için fark etmiyor, hangi anne olursa olsun, ister asker-polis annesi olsun, isterse dağda ölen gençlerin anneleri olsun, bütün annelerin çığlıklarını duyuyoruz.

Bütün annelerin bir tek gözyaşı daha dökmemesi için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Bu konuda HDP’nin çok net bir tutumu var. Defalarca söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Bu mücadelemizden de vazgeçmeyeceğiz.

Ancak barış sağlanırsa, ancak silahlar susarsa, ancak Türkiye’de demokrasi gelişirse, demokratik hak ve özgürlükler kullanılabilir hale gelirse, Türkiye’de yaşam hakkı ve barış hakkı işler hale gelirse, işte o zaman hiç kimsenin gözyaşı akmaz. Bir tek damla kan bile dökülmez ve Türkiye’de herkes mutlu ve huzurlu bir yaşamı, hak ettiği bir şekilde sürdürebilir."

Bakan Gül: Annelerin sesini ortadan kaldıramazsınız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise bugün yaptığı açıklamada Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde devam eden eylemle ilgili şunları söyledi: 

"Türkiye Cumhuriyeti çocuklarına sahip çıkmaya devam edecektir. Diyarbakır'daki annenin çocuğu hepimizin çocuğudur. Çocuklarımıza göz dikenlerle, onların geleceklerine göz dikenlerle, onları dağa çıkartarak geleceklerini söndüren, ömrünün en güzel anlarını dağda geçirmesine neden olan, terör örgütüyle buluşturan tüm bu kesimlerle ve bunlara destek verenlerle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz, annelerin yanında yer almaya devam edeceğiz. Diyarbakır annesi 'Edi bese (artık yeter)' diyor. Kepenkleri kapatarak annelerin sesini ortadan kaldıramazsınız.

Anneler 'Edi bese (artık yeter)' demeye devam ettikçe çocuklarımıza da daha güçlü bir şekilde sahip çıkacağımıza inanıyoruz. Çok onurlu bir sestir. Bu feryat, bu çığlık asla önlenemeyecek, asla kesilmeyecektir ve esasen Diyarbakır'daki, Batman'daki, Şırnak'taki evlatlar bizim evlatlarımızdır. Onların dağa değil okula gitmesi için her türlü desteği, her türlü kararlılığı göstereceğiz ve annelerinin yanında, o çocukların yanında olmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Bianet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol