Mahkemeden Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 17 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada üçüncü kez hakim karşısına çıktı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 1 yıl hapse mahkum edildi. Kaftancıoğlu'na toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Mahkemeden Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 17 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada üçüncü kez hakim karşısına çıktı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 1 yıl hapse mahkum edildi. Kaftancıoğlu'na toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi.

06 Eylül 2019 Cuma 15:18
Mahkemeden Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası

Gazete Emek- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun altı yıl önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Kaftancıoğlu “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.


Duruşma öncesinde adliye önüne gelen CHP’nin 80 il başkanı ortak açıklama yaptı. Açıklamada “Soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır. Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir” denildi.

İmamoğlu'ndan destek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da aralarında olduğu çok sayıda kişi Kaftancıoğlu’na destek vermek için adliyeye geldi.

Bugün görülen duruşmada Kaftancıoğlu’nun 18 Temmuz’da görülen ikinci duruşma öncesinde okuduğu şiir de dosyaya dahil edildi.

Erdoğan’ın avukatı üst sınırdan cezalandırılmasını istedi

Duruşmanın başlamasıyla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vekili Ferah Yıldız, mütalaaya katıldıklarını belirterek, Kaftancıoğlu’nun duruşmadaki hal ve hareketlerinden ötürü iyi hal indirimi uygulanmamasını ve en üst sınırdan ceza verilmesini talep etti.

Kaftancıoğlu: Hakikat hepimizi özgürleştirecek

Kaftancıoğlu ise “Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. İl başkanı olarak devleti alenen ya da perdeli olarak aşağılamam düşünülemez. Terör örgütü propagandası yapmadım, yapmam. TV programında terör örgütü propagandası yaptıysam incelenir ama yok.

"Hakikati ortaya çıkarmak sorumluluğunuz var"

“Hakikati ortaya çıkarmak için benden çok sizin sorumluluğunuz var. Söylediklerimi teşvik ve tahrik olarak algılamak insanları kine sürüklemektir. Cumhurbaşkanına hakaret; kimi zaman bağlarından koparılarak, kimi zaman da söylediklerimin suç olarak algılanması iddia makamı tarafından ifade edilerek gerçeklerden uzaklaşılmıştır.

“27 yıl bile cezalandırılacak olsam hakikati söylerim. Sizler de hakikati arayın, ona yaklaştığınızda özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu hakikat hepimizi özgürleştirecek. Emin olduğun en temel gerçek özgürlüğü ve yaşamayı bağımsız olarak savunmaktır.”

Avukatlar: Siyasi kişiliğinden dolayı yargılanıyor

Kaftancıoğlu savunmasını bitirmesinin ardından avukatları söz aldı. 

Kaftancıoğlu’nun siyasi kişiliğinden dolayı hukuki olmayan siyasi bir yargılama yapıldığını dile getiren avukatlar, hukuksuz bir soruşturma süreci yapıldığını söyledi ve tweet'lerin paylaşıldığı dönemin koşullarının ve bağlamlarının araştırılmasını talep etti.

Avukatlar söyle devam etti: “15 Temmuz ile alakalı atılan tweetin köprü üzerinde öldürülen askerle alakalı olduğu aşikardır.

“Müvekkilimizin halkı kin ve suça teşvik ettiğine yönelik yeterli kanıt bulunmamaktadır. İddianame hukuken sakattır. Mevcut iddianameyle yargılamanın yapılması hukuka aykırıdır.

“Müvekkilimizin yargılanmasına ve şüpheli ilan edilmesine sebep veren rapor tamamen hukuka aykırı delillerle hazırlanmıştır.

“Cumhuriyet Savcısı sanığın lehine ve aleyhine olan kanıtları toplamakla hükümlüdür yani sanığın da hakkını korumakla hükümlüdür. Müvekkilimizin sosyal medya paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamındadır. Esas hakkında mütalaada hukuka dair hiçbir şey yer almamaktadır. Müvekkilimizin savunması dinlenmemiştir ve araştırılmamıştır.

Verilen beş dakikalık aranın ardından devam eden duruşmada mahkeme heyeti ilgili televizyon kanalının görüntülerinin incelenmesi talebini reddetti.

"Bu dava hak ihlalleri içeriyor"

Savunmasına devam eden Kaftancıoğlu'nun avukatı "Akıldan şiir geçtiği için şiiri dosyaya kuruyorsunuz. Akılda geçeni ceza hukuku çerçevesinde değerlendirip cezalandırmayı amaçlıyorsunuz. İlgili televizyon programını kim çözümledi? Kim dosyaya koydu? Bunu bilmiyoruz" dedi ve şöyle devam etti:

"Anlayışların cezalandırılmasına yönelik bir hukuk oluşturuyorsunuz. Hukuk yoluyla bir vatandaşı düşman sayarak tehlikenin tehlikesi pozisyonu yaratıp yargılamaya çalışıyorsunuz. Hukukun üstünlüğü bu tarz uygulamaları reddeder. Usül olarak bu süreç müvekkilimizin başarısına karşı bir cezalandırma davasıdır.

"Devlet ne yazık ki kendisine muhalif olan siyasi aktörleri bu şekilde susturma yoluna gitmektedir. Müvekkilimizin sosyal medya paylaşıma karşı açılan bu dava tamamen hak ihlalleri içermektedir. Tüm savunmalarımız göz önüne alınarak müvekkilimizin beratının talebini istiyoruz."

Kaftancıoğlu: O kaybetti biz kazandık

Avukatların savunmasının ardından Mahkeme Başkanı Kaftancıoğlu'na son sözünü sordu.

Karar ne olursa olsun düşücelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim çünkü biz mevsimi başladı o kaybetti biz kazandık. Asla son sözüm olmayacak. O kaybetti, biz kazandık, 80 milyon kazandı.

Kararın açıklanması için duruşmaya 15.25'e kadar ara verildi.

HAKİMDEN AVUKATIN SAVUNMA HAKKINA MÜDAHALE: DAHA NE KADAR KONUŞACAKSIN?

Aranın ardından Avukat İlkiz savunmasına devam etti:

"Sakine Cansız ile alakalı olan soruya yaşam hakkıyla ilgili olduğunu belirtmiştir. Yaşam hakkı kutsaldır. Bu hususta AİHM kararlarına uymak zorundayız."

Öte yandan Hakinmin Avukat İlkiz'e dönük "46 dakikadır konuşuyorsunuz. Daha ne kadar konuşacaksınız. 12.30 gibi ara vereceğim. Lütfen bitirin beyanınızı" demesi dikkat çekti.

İlkiz ise savunmasına şöyle devam etti:

"Ceza yasamızı kişiler üzerinden mi yapacağız? Akıldakini yargılayamazsınız. Akıldakini yargılarsanız düşman hukuku ortaya çıkarırsınız. Öcalan için Anayasa Mahkemesi "kişiliğe bakıp karar verilmemesi" yönünde karar veriyorsa, sosyal medya paylaşımlarından ötürü Canan Kaftancıoğlu'nu kendimize aykırı bulup mu karar vereceğiz?

Anlayışların cezalandırılmasına yönelik bir hukuk oluşturuyorsunuz. Hukuk yoluyla bir vatandaşı düşman sayarak tehlikenin tehlikesi pozisyonu yaratıp yargılamaya çalışıyorsunuz.

Önlemek adına herhangi bir ceza kanunu kullanmak toplumda düşman yaratır, eylemlerin artmasına yol açar, baskıcı rejimlere yönelik bir uygulamadır. Açıkça sen başkasın, düşmansın dersiniz böyle yaparak.

"Hukukun üstünlüğü bu tarz uygulamaları reddeder. Bu şekilde davranarak tehlikenin tehlikesinin cezalandırılması konusuna yol açarsınız. Bu kapı Türkiye'de ardına kadar açılmış durumdadır.

Ceza Hukuku'nun 133.maddesinden 134.maddesinin  içerisine dahil olacak şekilde sosyal medya paylaşımlarının bu şekilde suç unsuru sayılması kişisel verilerin korunması yasasına aykırıdır."

Hakim Akın Gürlek savunma yapan Avukat İlkiz'e bir kez daha müdahale ederek "Buyurun bitirin. Ara vereceğim. Öğleden sonra size söz vermeyeceğim. Başka bir avukata söz vereceğim" dedi.

Daha sonra duruşmaya 13.45'e kadar ara verildi. 

'BU DAVA, BAŞARININ CEZALANDIRMA DAVASIDIR'

Verilen aranın ardından söz alan Kaftancıoğlu Avukatı Figen Güler "Bu bir siyasi cezalandırma davasıdır, başarının cezalandırma davasıdır. İktidar bu şekilde müvekkilimizi cezalandırmaya çalışmaktadır. Bu paylaşımlar suça konu edilemez. Anayasa Mahkemesi kararları bulunmaktadır" dedi.

Güler'in sözlerinin ardından son sözü alan Canan Kaftancıoğlu kürsüye espirili bir şekilde gelerek "Şiir okuyacağım" dedi.
Kaftancıoğlu daha sonra "Nerede olursa olsun hayallerimi söylemeye devam edeceğim. Saray vesayeti sona erene kadar mücadele edeceğim" ifadelerini kullandı.

Mahkeme karar için duruşmaya 15.35 e kadar ara verdi. 

HAPİS CEZASI

5 ayrı suçlama ile yargılanan Canan Kaftancıoğlu'na hapis cezası verildi. 

Mahkemenin verdiği kararlar şöyle:

Silâhlı terör örgütü propagandası yapmaktan 1 yıl hapis cezası, sanığın sosyal medya ve basın yoluyla yapmaktan 1 yıl 6 aya çıkarıldı

Kamu görevlisine hakeret suçundan 1 yıl hapis cezası, pişman olmadığı gerekçesiyle hükmün geri bırakılmamasına karar verildi.

Devleti alenen aşağılamaktan 1 yıl 3 ay hapis cezası, birden çok paylaşım yaptığı ıçın 1 yıl 8 aya çıkarılmasına karar verildi.

Kaynak: Artı Gerçek

Son Güncelleme: 06.09.2019 16:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol