Yüksekdağ’a Erdoğan’a hakaretten para cezası

Kandıra Cezaevi'nde bulunan HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiasıyla açılan davada bin 1740 TL para cezasına çarptırıldı. Yüksekdağ duruşmada "Biz sırtımızı hakımıza dayadık. Biz asla yenilmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

07 Ocak 2020 Salı 18:21
Yüksekdağ’a Erdoğan’a hakaretten para cezası

Gazete Emek- HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla açılan davada para cezası verildi. Yüksekdağ, cezaevinde olmalarının düşünceyi cezalandırma olduğunu ifade etti.

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ hakkındaki dava Van 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yüksekdağ duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada Erdoğan’ın avukatı da hazır bulundu.

‘SEGBİS’TE NEDEN SÜREKLİ SIKINTI ÇIKIYOR?’

Duruşmada ilk olarak savunma yapan Yüksekdağ, şu ana kadar görülmeyen şekilde katıldığı duruşmalarda SEGBİS sisteminde sürekli ses probleminin çıktığına dikkat çekti. Yüksekdağ, bunun kendisine has mı yoksa teknik bir sorun mu olduğu konusunda şüphe duyduğunu söyledi. Kendisinin bir siyasetçi olduğunu, bir siyasetçinin de bazen sert, bazen kimilerinin hoşuna gitmeyecek sözler sarf edebileceğini ifade eden Yüksekdağ, “Çünkü ben siyasetçiyim ve bu benim işim. Ben siyasetçi olarak sert eleştiriler de yapabilirim. Bunun suç olmaması gerekiyor” dedi.

‘BİZ ASLA YENİLMEYECEĞİZ’

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yargılandığı davanın bir yargılama değil, iktidarın ömrünü daha çok uzatmak için kendilerine yönelik geliştirdikleri bir siyaset tarzı olduğunu söyleyen Yüksekdağ şöyle konuştu: “Bu halk iradesine darbedir. Biz bu darbeyi savurduğumuz için şuan buradayız. Bizim içeride olmamız bir fikri ve düşünceyi cezalandırmadır. Bir hakikat, bir fikir yıllarca cezaevine atılarak cezalandırılamaz. Bu yöntem tarih boyunca defalarca kez denendi ama asla başarıya ulaşamadı. Tüm bunlara rağmen halk yine partisinin arkasında duruyorsa bu gerçek asla kaybedilemez ve cezalandırılamaz. Çünkü biz sırtımızı halkımıza dayadık. Bu ve buna benzer iktidarlar daha önce de ‘bunlar güçlerini nereden alıyor?, ‘neden bu kadar cesaretli davranıyorlar’ diyorlardı. Tüm bunlara söylüyoruz ki, biz cesaretimizi halkımızdan, halkımızın iradesinden alıyoruz.”

Yüksekdağ konuşmasını, “Biz asla yenilmeyeceğiz. Cesaretle, dirençle zulmedenlere karşı direneceğiz. Halkımız bunu çok iyi bilsin ki çok büyük kazanacağız ve onlar da tarih önünde hesap verecekler” diyerek tamamladı.

Yüksekdağ’ın ardından avukatlar da savunma yaptı. Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Yüksekdağ’a “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla bin 1740 TL para cezası verdi.

Kaynak. Duvar

Son Güncelleme: 08.01.2020 00:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol